Ciało kształtuje umysł czy umysł kształtuje ciało?

 

Wiek XXI przyniósł ze sobą nie tylko rozwój cywilizacji, ale również przyrost chorób cywilizacyjnych(występują powszechnie, są niezakaźne, a do ich szerzenia się i rozwoju przyczynia się postęp i rozwój cywilizacyjny) min. choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca), choroby układu oddechowego, cukrzycę, otyłość, nowotwory, AIDS i DEPRESJE. Choroby psychiczne mogą być spowodowane brakiem akceptacji siebie i swojego wyglądu, wyśmiewaniem przez innych ludzi, problemami w domu, stratą bliskiej osoby, toksyczną osobą w bliskim otoczeniu itd. Zły stan psychiczny może bardzo wpłynąć na ciało. Brak apetytu, niechęć do jedzenia, czy właśnie zajadanie smutków mogą prowadzić do gwałtownych zmian w naszym ciele. Często na samym początku nie są widoczne dla tych osób, ignorują to. Nie zwraca się uwagi na ciało podczas odczuwania bólu fizycznego, przynajmniej ja nie odczuwałam. Z każdym dniej człowiek czuje się słabiej, organizm od środka się wyniszcza, chudnie się albo bardzo tyje. Żadna z tych opcji nie jest lepsza jeżeli dzieje się zbyt szybko. Umysł może bardzo wpłynąć na wygląd ciało. Efekt placebo – coś co nie działa, ale umysł myśli że przyjmuje np. lek i poprawia się stan zdrowia dzięki niemy chociaż tak naprawdę nie przyjął prawdziwej substancji leczniczej. Używa się tego efektu w badaniach nad działaniem leków.

Zaburzenia odżywania – anoreksja, bulimia – najczęściej dotyka kobiety i nastolatki. Widok ciała które jest poniżane, wytykane i wyśmiewane, może spowodować niechęć, obrzydzenie do ciała. Propagowanie w massmediach wyidealizowanego ciała może sprawić popadnięcie w kompleksy. Za wszelką cenę chce się osiągnąć taki wygląd jak modelki, które są uważane za ‘idealne'. Znikome ilości jedzenia, głodówki, mordercze ćwiczenia do upadłego po to aby osiągnąć wymarzony cel. Każde spojrzenie w lustro to nadal kompleksy i dalsza walka o wygląd. Nie widzi się tego, że jest się już za chudym, że organizm ledwo sobie daje radę, poczucie winy po posiłku, odczuwanie każdej nadwyżkowej kalorii – niszczy to nie tylko ciało, ale też bardzo wpływa na umysł który potem traci kontrolę nad ciałem.

Jednak według mnie to umysł ma większy wpływ na ciało, to ono odbiera bodźce i dopiero po tym reaguje ciało. To umysł steruje naszym ciałem i ma nad nim kontrolę. Czasami sami sobie wmawiamy, że jest beznadziejna pogoda i automatycznie nasze ciało traci siły i motywację.

 

 

Źródła:

https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/lacznosc-z-natura-a-funkcjonowanie-psychiczne-czlowieka

 

Komentarze