Nawyki i przyzwyczajenia – jaki wpływają na życie społeczne?

 

    Czym są nawyki i przyzwyczajenia? Nawyk według definicji słownika PWN to nabyta skłonność do sprawniejszego, bardziej mechanicznego wykonywania jakiejś czynności np. sprawdzanie czy ma się telefon w kieszeni po wyjściu z domu. Definicja przyzwyczajenia to według WSJP jest to coś, co dany człowiek traktuje jako zupełnie normalne i naturalne, ponieważ stykał się z tym lub doświadczał tego wcześniej bardzo wiele razy, i nie chce, aby w określonej sytuacji myśleć lub postępować inaczej.

 Jak mogą one wpłynąć na życie społeczne człowieka? Gdy jesteśmy w większej grupie ludzi nasze przyzwyczajenia i nawyki mogą się okazać różne u każdego z grupy. Czasem mogą być skrajne i prowadzić do dyskusji na ich temat i kłótni który jest normalniejszy, bądź lepszy. Może to prowadzić do konfliktów i sprzeczek. Podczas dłuższego wyjazdu ze znajomymi okazuje się np. że dwoje z grupy lubi wstawać bardzo wcześniej i hałasować po kuchni nie szanując tego, że inni wolą sobie pospać i w drugą stronę gdy są osoby które wolą się wcześniej położyć, a inni hałasują – w obu przypadkach prowadzi to do niewyspania i niezadowolenia. Może to nawet w jakimś stopniu popsuć wyjazd. Zdarzają się przypadki gdzie ktoś ma dość specyficzny nawyk/przyzwyczajenie i znajdzie osobę która ma taki sam, bądź podobny – może je to zbliżyć. Od słowa do słowa poprzez nawyki i przyzwyczajenia mogą się lepiej poznać.

         Mogą być dobrze i źle odbierane nawyki/przyzwyczajenia przez otaczające Cię społeczeństwo. Złe nawyki przeszkadzają, utrudniają i często zabierają nam przyjemność z dni codziennych. Sami musimy znaleźć nawyk którym nam nie służy i sprawia, że czujemy się gorzej. Może to być zbyt częste jedzenie fastfoodów, tracenie zbyt dużej ilości czasu na np. aplikacje TikTok. Takie złe nawyki mogą zabierać dużo motywacji i chęci na wykonywanie rzeczy rozwijających nas, na spotkania z innymi ludźmi, oglądanie zbyt dużej ilości seriali może nam odebrać przyjemność z pójścia do kina(bo po co mam wydawać na jeden film tyle pieniędzy). Gdy już sobie uświadomimy jakie mamy te złe nawyki/przyzwyczajenia powinniśmy poszukać motywacji na zmianę ich na dobre. 45 minut serialu zamienić na spacer z rodzeństwem albo znajomymi, jedzenie fastfoodów na naukę gotowania nowych dań i odkrywania nowych kuchni świata. Lepsze podejście do życia po zmianie nawyków może pozwolić nam na lepszy kontakt z rodziną, znajomymi, większą ochotę na poznawanie nowych rzeczy. Pozytywne nastawienie zaraża innych.

 

Źródła:

https://dariuszzatonski.pl/zle-i-dobre-nawyki-jak-je-zmienic/

https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=22324

https://sjp.pwn.pl/slowniki/nawyk.html

 

 

Komentarze